Czym są transformatory - energetyka

transformatory suche

Instalacje elektryczne w domach


Każdy dom w dzisiejszych czasach posiada liczne instalacje elektryczne. Mało kto zastanawia się nad tym jak one działają, a to przecież chociażby transformatory elektryczne umożliwiają odpowiednie funkcjonowanie wszystkich

Czym są transformatory - energetyka transformatory suche
układów. Dziś w Polsce jedynie kilka procent regionów nie ma dostępu do prądu z sieci. Są to malutkie wioski położone najczęściej w górach, czy chociażby schroniska górskie. Kiedy zdarzy się, że prąd jest wyłączony, transformatory elektryczne nie działają, wtedy następuje panika. O ile duże firmy, przedsiębiorstwa czy szpitale lub policja, straż pożarna i tak dalej mają swoje agregaty, o tyle pojedyncze domy nie mają takich możliwości i muszą czekać na dostęp do dobrodziejstw jakie płyną z energii elektrycznej.



Indukcja przy transformatorach

Transformatory to elektryczne maszyny, z pomocą których możemy przenosić energię elektryczną prądu drogą indukcji z jednego obwodu do drugiego. Wykorzystując transformatory elektryczne nie zmieniamy pierwotnej częstotliwości prądu, lecz zmienia się napięcie elektryczne. Wyjątkiem jest transformer separacyjny, który nie wpływa na zmianę napięcia. Transformator elektryczny składa się z elementów podstawowych, którymi są:

- stalowy rdzeń
- cewki wykonane z miedzi bądź też z aluminium

Rdzeń określić można, jako obwód magnetyczny, z pomocą którego możemy przewodzić strumień magnetyczny. Uzwojenia, czyli cewki są obwodami elektrycznymi i osadzone są na kolumnach rdzenia. Dodatkowo są one odseparowane galwanicznie, co sprawia, ze energia przekazywana jest przez pole magnetyczne. Możemy wyróżnić kilka rodzajów cewek, między innymi cylindryczne.

Gdzie wykorzystywane są transformatory?

Współcześnie w przeważających przypadkach transformator spotykany jest na stacjach transformatorowych, czyli na stacjach trafo lub trafostacjach. Stacje te służą do rozdzielania energii, aby mogła być przekazana na różne poziomy napięć. Są one powszechnie spotykane ponieważ stanowią drogę dostawy prądu do klienta.

Dodatkowo wyróżnić możemy także:

• Transformatory bezpieczeństwa służące do zmniejszenia poziomu napięcia bezpiecznego
• Transformatory separacyjne, które oddzielają obwód pierwotny od wtórnego
• Transformatory spawalnicze aby zasilać urządzenia spawalnicze
• Transformatory głośnikowe, służące do zasilania głośników.


Firmy a instalacje elektryczne


Instalacje elektryczne w firmach na poziomie podstawowym muszą spełniać takie same wymagania jak te znane z domów jednorodzinnych, czy chociażby mieszkań w blokach. Jeżeli jednak firma jest spora, ma do dyspozycji duże hale, lub jeśli jest to na przykład hotel lub restauracja, to wymagania są znacznie wyższe. Stosowane transformatory elektryczne muszą być najwyższej jakości, a wszystkie przyłączenia są wnikliwie sprawdzane przez wiele osób. W końcu straż pożarna musi dać zielone światło na prowadzenie tam działalności gospodarczej. Kluczowe tu będą wspomniane wcześniej transformatory elektryczne.